15. 3. 2016

Boršč (v tlakovom hrnci)


Majster a Margaréta je jednou z mojich najobľúbnejších kníh, čítam ju minimálne potretíkrát. Najmä kvôli neopakovateľnému Bulgakovovmu humoru a množstvu absurdných situácií. Pre mňa však toto dielo skrýva jeden kameň úrazu, konieckoncov ako všetky knihy, v ktorých sa spomína jedlo. Ako tak čítam o všetkých tých jeseteroch, nakladaných rýdzikoch, kaviári a podobných dobrotách, zákonite začnem premýšľať o jedle a varení. A keďže sa dej odohráva v Rusku, prišiel mi na um boršč. Ak ste ochotní obetovať dve hodinky, tu je recept.

600 g hovädzieho krku
750 g údených rebier
200 g bravčových odrezkov, napr. z pliecka
2 cibule
2 mrkvy
1 petržlen
1 kus zeleru
3 cvikle
3 zemiaky
150 g kyslej kapusty
2 klinčeky
3 guličky nového korenia
2 bobkové listy
2 lyžice bravčovej masti
2 lyžice rajčinového pretlaku
1 – 2 lyžičky nasekaného kôpru
Ocot
Cukor

Očistite mäso od blán a šliach, ak je to potrebné, prekrojte ho a vložte do tlakového hrnca. Zalejte vodou tak, aby siahala do dvoch tretín hrnca a prikrývala mäso. Nesoľte a nekoreňte, priveďte k varu a na vyššom tlakovom stupni varte presne hodinu. Kým sa varí vývar, pripravte si ostatné suroviny. 

Do menšieho hrnca dajte zovrieť asi liter vody. Kyslú kapustu prepláchnite, nakrájajte a vložte do vriacej vody. Očistite si zemiaky a pokrájajte ich na menšie kocky. Potom ako sa kapusta varila asi 10 minút, pridajte k nej zemiaky a varte spolu, kým sú zemiaky uvarené. Obojte potom sceďte, zemiakovo kapustovú vodu nebudete potrebovať.

Cibuľu ošúpte a pokrájajte nadrobno. Mrkvu, zeler, petržlen a cviklu postrúhajte na hrubom strúhadle. Na širšiej panvici s pokrievkou alebo woku rozpáľte masť a osmažte cibuľu do sklovita. Pridajte mrkvu, petržlen, zeler a koreniny (bobkáč, nové korenie a klinčeky. Krátko osmažte, potom prikryte a nechajte dusiť asi 15 minút. Pridajte cviklu a rajčinový pretlak. Prikryte a duste ešte 10 minút, aby bola zelenina mäkká, no nerozpadávala sa.  Odstavte z plameňa.

Po hodine varenia odstavte mäso z plameňa a vypustite z hrnca paru. Vylovte mäso, oberte ho od kostí, očistite od šliach a nakrájajte na malé kúsky. Vývar preceďte, nechajte chvíľu postáť a zoberte naberačkou z hladiny takmer všetok tuk. Odoberte polovicu udusenej zeleniny, umixujte ju dohladka (bez korenín, tie treba vyloviť) a vmiešajte pastu do vývaru.  Pridajte ostatnú zeleninu, zemiaky, kapustu a nakrájané mäso. Poriadne všetko premiešajte a ochutnajte. Dolaďte octom cukrom a soľou. Priveďte ešte na päť minút k varu a na záver pridajte kôpor.


Podávajte s kyslou smotanou a nasekanou petržlenovou vňaťou. приятного аппетита

P.S. Receptov na boršč je nespočetne veľa, niekto používa surovú kapustu, niekto prisahá na také, či onaké mäso. Nie je treba byť dogmatický ale je to recept, ktorý už vyžaduje trochu skúseností, aby ste vedeli, ktorú surovinu môžete nahradiť s akým výsledkom.

P.P.S. Ak si netrúfate alebo sa vám nechce, pamätajte na to, že skvelý boršč majú tu.


P.P.P.S. „Ani sprievodkyňu, ani cestujúcich neprekvapila podstata veci: že kocúr nastupuje do električky, to by ešte nebolo také hrozné, ale že chce platiť! Ukázalo sa, že kocúr je nielen zver platby schopný, ale aj disciplinovaný. Len čo ho sprievodkyňa okríkla, nepchal sa ďalej, zostúpil zo schodíkov, sadol si na zastávke a šúchal si desaťkopejkou fúzy.“


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára